Atrakcje wybrzeża rewalskiego

REWAL
Wypoczywając w Rewalu koniecznie należy udać się na spacer na taras widokowy usytułowany na wysokim brzegu klifowym, z którego można podziwiać piękno Bałtyku. Najwięcej turystów przychodzi tu wieczorami, kiedy można podziwiać wspaniałe zachody słońca. Szerokie piaszczyste plaże są oczywiście największą atrakcją wybrzeża rewalskiego. Liczne dmuchane zamki, balony do skakania, skutery wodne, motorówki , czy zjeżdżalnie, sprawiają, że nie będą się Państwo na niej nudzić. Co kilkaset metrów znajdują się bazy ratowników wodnych, którzy bacznie obserwują plażowiczów i pilnują, by nikomu się nic nie stało. Przy odrobinie szczęścia na wybrzeżu rewalskim można spotkać uroczą fokę o imieniu Depka. Najczęściej spotykana jest przy tarasie widokowym w Rewalu oraz w pobliżu latarni morskiej w Niechorzu. Pamiętajmy żeby nie zakłócać spokoju Depce!

W Rewalu można oglądać jedyny w Europie okaz ostrokrzewu kolczastego, (rośnie w centrum Rewala).
Jedną z atrakcji Rewala jest możliwość podglądnięcia pracy ludzi morza, czyli rybaków. Znajduje się tutaj baza rybacka z kilkoma malowniczo wyglądającymi kutrami. Po przypłynięciu łodzi z połowu możemy kupić świeżą rybkę, a jeśli mamy szczęście posłuchać morskich opowieści z ust rybaków.

Kolejka wąskotorowa
Dużą atrakcją turystyczną jest możliwość przejażdżki kolejką wąskotorową "Ciuchcia - Retro - Expres", która wyjeżdża rano z Gryfic i przez cały dzień kursuje przez miejscowości: Trzęsacz, Rewal, Niechorze, Pogorzelica. Ciekawy klimat wąskotorowej Ciuchci RETRO nadają stare wagony i zabytkowy parowóz o romantycznym imieniu "PARYS". Ciuchcia jeździ od czerwca do września kilka razy dziennie, a zabytkowy parowóz Parys jeździ w każdą Niedzielę. Poza sezonem cały tabor można zobaczyć w Muzeum Kolei Wąskotorowych w Gryficach.

Rewalski Amfiteatr
Jedną z wielu atrakcji jakie czekają na wypoczywających w Rewalu wczasowiczów są odbywające się w amfiteatrze koncerty, przedstawienia i kabarety. Gwiazdy polskiej estrady są tutaj częstymi gośćmi - w sezonie letnim niemal codziennie dzieje się w rewalskim amfiteatrze coś ciekawego. Wydarzeniem, na które co roku czekają rzesze turystów, są organizowane od kilku lat wybory Miss Bałtyku. Wieczorne spotkania w amfiteatrze umilą Państwu pobyt w jednej z najpiękniejszych nadmorskich miejscowości.

NIECHORZE
Najbardziej atrakcyjnym elementem tej miejsciowości jest górująca nad okolicą zabytkowa latarnia morska znajdująca się w Niechorzu. Została ona zbudowana ponad 130 lat temu, jest więc zabytkiem architektury. Po raz pierwszy światło zapalono w niej w 1866 roku, używając do tego celu lampę olejową z czterema knotami. Latarnia ma 45 m wysokości. Jej światło można dostrzec z odległości 20 mil morskich (ponad 36 kilometrów). Źródłem światła jest specjalna żarówka 1000 W, której moc dwudziestokrotnie wzmacnia specjalny system pryzmatów. Podczas działań wojennych w 1945r. latarnia została uszkodzona. Odbudowano ją w ciągu trzech lat, zachowując dotychczasowy charakter architektoniczny. Ostatnio latarnię poddano zabiegom konserwatorskim, przywracając jej pierwotną kolorystykę. Na polu u podnóża latarni odbywają się liczne imprezy, między innymi zawody hippiczne i występy estradowe. Staraniem władz gminy i miłośników tradycji rybołówstwa bałtyckiego koło latarni powstanie skansen rybacki.

Rezerwat Przyrody "Jezioro Liwia Łuża"
Utworzony zarządzeniem Nr 239 MLiPD z dnia 8.07.1959 r. na powierzchni 220 ha, obejmującej jezioro i jego obrzeże. Celem ochrony jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych naturalnego środowiska lęgowego łabędzia dzikiego na jeziorze, będącym jednocześnie ostoją wielu gatunków ptactwa wodno-błotnego. Jezioro Liwia Łuża jest jedynym naturalnym zbiornikiem wodnym powstałym na skutek odcięcia mierzeją dawnej zatoki od morza. Poziom wody w jeziorze waha się w granicach 0,3-0,4 m rocznie, zależy głównie od dopływu wody z kanałów oraz rowów melioracyjnych w strefie nadbrzeżnej. Przy sztormowych wiatrach z północy następuje napływ wody morskiej i okresowe zasolenie. Przy wysokich stanach wody jezioro staje się zbiornikiem przepływowym i następuje odpływ wody do morza przez kanał Liwia Łuża (wrota samoczynne). Charakterystyczną cechą jeziora jest pokrycie ok. 20 % jego powierzchni roślinnością wynurzoną (wyspy trzcinowe) oraz przybrzeżny pas trzcin o szer. od 5 do 60 m.

W Niechorzu funkcjonuje także Muzeum Rybołówstwa Morskiego. Ekspozycję otwarto w czerwcu 1944 roku. Jest ona prezentowana w trzech niewielkich salach oraz w plenerze. Wystawa ukazuje specyfikę zawodu rybaka oraz interesujący wycinek kultury pomorskie. W plenerze prezentowana jest wystawa łodzi rybackich, które przekazali jako dar sami rybacy.

TRZĘSACZ
Tutaj można podziwiać ruiny kościoła, który osunął się do morza, został już tylko niewielki fragment południowej ściany. Przez miejscowość przebiega także 15 południk długości wschodniej, wyznaczający czas środkowo-europejski.

Szlaki turystyczne

Przez Wybrzeże Rewalskie prowadzą 2 szlaki turystyczne koloru czerwonego "Szlak Nadmorski Błękitny" wzdłuż całego polskiego wybrzeża, oraz niebieski z Niechorza przez Pobierowo do Dreżewa.

Przez gminę przebiegają 3 szlaki turystyczne:

- czerwony Szlak Nadmorski im. Czesława Piskorskiego (Europejski Szlak Dalekobieżny E-9)
Przebieg szlaku na terenie gminy: (ze Świnoujścia) Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz, Rewal, Niechorze (do Trzebiatowa) o Długość szlaku na terenie gminy: 11,9 km

- niebieski Szlak Pobrzeża Rewalskiego
Przebieg szlaku na terenie gminy: Pobierowo, Gostyń, Dreżewo, Trzęsacz o Długość szlaku na terenie gminy: 12,8 km

- zielony Szlak Liwiej Łuży
Przebieg szlaku na terenie gminy: Niechorze, Pogorzelica, Skalno, Liwia Łuża, Niechorze.
Długość szlaku na terenie gminy: 9,8 km

Ścieżki rowerowe:
Przemierzając Gminę Rewal od strony zachodniej z Pobierowa przez sosnowy las przejedziemy do Pustkowa. Dalej przy lesie do Trzęsacza. Tu warto się chwilę zatrzymać (obejrzeć Ruiny Kościółka). Teraz zmierzamy do Rewala towarzyszy nam niezapomniany widok uważać musimy na Paralotniarzy. Jedziemy bowiem na wysokim Klifie tuż przy morzu. Wjeżdżamy w las i już jesteśmy na obrzeżach Rewala. Z Rewala do Niechorza jedziemy asfaltową (boczną) drogą by tuż przy Latarni morskiej wjechać do Niechorza. Pośrodku miejscowości warto zatrzymać się na znakomite lody i spojrzeć w morze z tutejszego Molo. Zmierzamy dalej główną ulicą Niechorza - al. Bursztynową. Gdy miniemy mostek (Kanał Liwka - odchodzący od jez. Liwia Łuża) jesteśmy w Pogorzelicy - cichej i mocno zalesionej miejscowości.