Dawna osada rybacka, obecnie znana miejscowość nadmorska z licznymi ośrodkami wypoczynkowymi i pensjonatami. Wchodzi w skład kompleksu wypoczynkowego Wybrzeża Rewalskiego. Od drugiej połowy XIX wieku miejscowość zaczęła się rozwijać jako ośrodek wypoczynkowy.


Ciekawe potożenie Niechorza, pomiędzy Morzem Bałtyckim a jeziorem Liwia Łuża, którego lustro wody położone jest 10 cm nad poziomem morza (rezerwat przyrody) przyciąga wielu turystów i miłośników przyrody. Od 1959 roku stanowi ono ścisły rezerwat ornitologiczny. W pobliżu płynie także rzeka Liwka, która łączy jezioro z morzem. Dostępna szeroka, piaszczysta plaża, kolorowe kutry rybackie na rybackiej przystani plażowej są dodatkową atrakcją dla wczasowiczów, zwłaszcza dzieci.

Plaża w Niechorzu jest szeroka i piaszczysta. Znajduje się tutaj baza rybacka, kutry wychodzą w morze pod osłoną betonowego mola, po którym można spacerować. Na plaży odbywają się turnieje piłki siatkowej i imprezy reklamowe jak również koncerty gwiazd estrady.Osada składa się z dwóch części: zachodniej, starszej, położonej przy klifowym brzegu, oraz nowszej, na obszarach przylegających do jeziora. W starszej części Niechorza zachowana jest zabudowa dawnej wsi rybackiej, w której znajdują się domy z XVIII wieku oraz zabudowa willowa z przełomu XIX i XX wieku, można tu spotkać dawne zagrody z XVII-XIX w. z ozdobnymi bramami wjazdowymi. W zachodniej części osiedla znajduje się także latarnia morska zbudowana w 1866 roku, a odbudowana w 1948. W nowej natomiast części ciekawie wśród lasów zlokalizowane domy gościnne, pensjonaty oraz ośrodki wczasowe i kolonijne zapraszają na wypoczynek. W centrum miejscowości zadbany rynek, uwagę spacerowiczów przyciągają zabytkowe domy, szczególnie dwa na ul. Parkowej.

W centrum Niechorza znajduje się Muzeum Rybołówstwa i stacja turystycznej kolejki wąskotorowej.W ostatnich latach osada przeobraziła się w pensjonatowe centrum z niezliczoną ilością punktów małej gastronomii i pamiątkarstwa. Właściciele pensjonatów starają się zmodernizować swoje obiekty w celu przyjęcia osób niepełnosprawnych. Przykiadem może być pensjonat "Natalia" - centrum rehabilitacyjno-wypoczynkowe dla dzieci z porażeniem mózgowym. Poza sezonem wiele ośrodków organizuje tzw. "zielone szkoły" dla młodzieży z południowej Polski.

Latarnia

Nad okolicą dominuje widoczna z daleka XIX-wieczna latarnia morska, która jest udostępniona do zwiedzania.
Stanowi ona cel licznych wycieczek, szczególnie dzieci i młodzieży wypoczywających tutaj na obozach i kolonia letnich. Latarnia stoi na klifie wysokości 22m; budynek latarni ma 45 m wysokości. Na balkon biegnący dookoła głowicy latarni wchodzi się po 210 stopniach, z balkonu rozciąga się widok na jezioro Liwia-Łuża i morze bałtyckie, w środku dowiedzieć się można o historii latarnii i obejrzeć wystawę marynistycznych obrazów oraz pamiątek.Latarnia zostata zbudowana w 1866 roku. W czasie II wojny światowej uległa częściowemu zniszczeniu. Po wojnie w roku 1948 została odbudowana. Emituje światło etektryczne (początkowo źródłem światia była lampa olejowa) na odleglość 20 mil morskich ok.37 km. Klifowy brzeg u podnóża latarni na przestrzeni 480 m umocniony jest silną opaską betonową. Latarnia to ulubione przez spacerowiczów miejsce. Przy latarni jest sklepik z pamiątkami, parking oraz w pobliżu punkty gastronomiczne.