W tekstach reklamowych Międzyzdroje określa się mianem "Perły Bałtyku". Łagodny klimat, piękna plaża, stara zabudowa willowa i położenie na skraju Wolińskiego Parku Narodowego rzeczywiście wyróżniają Międzyzdroje sposród innych miejscowości nadmorskich. Są tu też solanki chlorkowo-sodowe i bromkowo-żelaziste o bardzo wysokim stężeniu oraz borowiny. W Międzyzdrojach leczy się równiez choroby układu oddechowego.
Międzyzdroje są idealnym miejscem do wypoczynku, jeśli oprócz plażowania, szukasz dużej dawki rozrywek, lubisz być w centrum wydarzeń - tam gdzie jest gwar i dużo ludzi. Z drugiej strony jednak niesamowita sceneria przyrodnicza dookoła Międzyzdrojów sprawia, że wystarczy odejść parę kroków od centrum , żeby znaleźć się w miejscach cichych i niemal dziewiczych, takich jak nadmorski klif leżący na wschód od mola, albo prastara bukowa puszcza, porastająca wzgórza dookoła miasta.
Do niezaprzeczalnie największych walorów Międzyzdrojów należą: rozległa piaszczysta plaża z przyciągającym uwagę wysokim brzegiem klifowym, mikroklimat o właściwościach leczniczych oraz usytułowany w pobliżu Woliński Park Narodowy z rezerwatem żubrów.
Molo zdobione stylowymi lampami stanowi dużą atrakcję Międzyzdrojów. Roztacza się z niego wspaniała panorama na Zatoke Pomorską, piaszczysta plażę i klifowe brzegi Wolina.
Wieczorem na oświetlonym molo tworzy się szczególny klimat, spacerując po nim można wsłuchać się w szum i plusk morza.

Fotogaleria

Miasto, Promenada, Centrum
Plaża, zachody słońca
Woliński Park Narodowy
Panorama Międzyzdrojów z mola

HISTORIA

W XII w. na terenie dzisiejszych Międzyzdrojów leżały dwie osady znane jako Kępieniec i Żelazo. Pierwsza znajdowała się w lasach wolińskich i była wioską rolniczą, której mieszkańcy trudnili się wypasem świń. Druga miała charakter przemysłowy, gdyż eksploatowano tam bagienną rudę żelaza. Znamy nawet nazwiska dwóch hutników z Wolina, którymi byli Krystyn Kowal i Paweł Ciepołek. Z XVI w. pochodzi pierwsza wzmianka o wiosce Mysdroye, czyli miejscu położonym pomiędzy zdrojami - wodami Bałtyku i Zalewu Szczecińskiego.Nazwa Międzyzdroje pojawiła się po raz pierwszy w 1579. Była to wówczas niewielka osada, położona przy szlaku handlowym z wyspy Uznam do Kamienia Pomorskiego i Wolina. W XVI w. książę pomorski wybudował tu karczmę, która pełniła rolę komory celnej do pobierania opłat od wiezionych towarów. W końcu XVIII w. karczma została zasypana przez ruchome piaski. Po okresie przynależności do Księstwa Zachodniopomorskiego, w 1630 Międzyzdroje zajęli Szwedzi, a w 1720 - Prusacy. Do pocz. XIX w. pozostawały one osadą rybacką. Od 1830 zaczęli napływać tu letnicy. Rozkwit Międzyzdrojów jako ośrodka wczasowo-wypoczynkowego nastąpił pod koniec XIX w. Wybudowano wtedy zakład solankowy, hotele, pensjonaty, uporządkowano wybrzeże, zbudowano drewniane molo, przystań dla statków pasażerskich oraz założono park zdrojowy. W 1899 uruchomiono linię kolejową łączącą Międzyzdroje ze Szczecinem i Świnoujściem. Atrakcyjność kąpieliska w tym okresie opisał w pamiętnikach Kazimierz Chędowski (1843-1920), pisarz, historyk i publicysta, wybitny polski pamiętnikarz, który jako minister do spraw Galicji w rządzie Austro-Węgier przybywał z Wiednia na wypoczynek do Międzyzdrojów. W okresie międzywojennym Międzyzdroje straciły nieco na znaczeniu jako miejscowość kąpieliskowa na rzecz szybko rozwijającego się pod tym względem pobliskiego Świnoujúcia. Walki pod koniec II wojny światowej nie spowodowały tu większych strat. W 1947 Międryzdroje uzyskały prawa miejskie, a w 1958 przywrócono im funkcje ośrodka wczasowego i kąpieliska. W 1973-84 były częścią Świnoujścia.

GALERIA STAREJ POCZTÓWKI