--

Dziwnów jest atrakcyjną miejscowością nadmorską położoną na Mierzeji Dziwnowskiej pomiędzy Morzem Bałtyckim a rzeką Dziwną. Mierzeja Dziwnowska oddziela od wód Bałtyku północną część Zalewu Kamieńskiego tzw. Zatokę Wrzosowską. Są tu bardzo dobre warunki plażowania możliwość zażywania kąpieli morskich, klimat korzystnie wpływajacy na ludzki organizm oraz uzdrowiskowy charakter. Otoczony różnymi akwenami: morzem, zalewem i rzeką stanowi atrakcyjne miejsce do uprawiania sportów wodnych. Aktywnie wypoczywajcy mogą swobodnie żeglować, uprawiać windsurfing, pływać na skuterach wodnych,lub nurkować. Miejscowe wody mają do zaoferowania wędkarzom wspaniałe gatunki ryb: okonie, leszcze, węgorze, szczupaki, sandacze, łososie. Jezioro Martwa Dziwna leżące w pobliżu Dziwnowa może stać się celem ornitologicznych wycieczek. Występują tu liczne gatunki ptaków lęgowych.
W Dziwnowie dużym powodzeniem cieszą się rejsy statkami po morzu i zalewie. Ciekawostkę stanowi most zwodzony na wyspę Wolin, jak i również znajdujący się tu port rybacki.
Baza noclegowa obejmuje hotele, ośrodki wypoczynkowe i kolonijne , pensjonaty, pola kempingowe,kwatery prywatne i schroniska młodzieżowe. Można wybierać nocleg według własnych upodobań. Na odwiedzających czekają także liczne restauracje,bary, kawiarnie, puby. Częstymi gośćmi dziwnowa są Niemcy, Czesi, Słowacy oraz turyści z krajów skandynawskich.
W 1999 roku Dziwnów zajął trzecie miejsce w plebiscycie na "Najpopularniejszą miejscowość turystyczną" zorganizowanym przez tygodnik "Sport i Turystyka" pod patronatem kancelarii prezydenta RP.
Od 1 stycznia 2004r. Rozporządzeniem Rady Mnistrów z dn.22 lipca 2003r. sołectwo Dziwna i wieś Dziwnów zostają połączone w jedną miejscowość o nazwie Dziwnów i tak nowopowstałej miejscowości zostają nadane prawa miejskie.(DZ.Ustaw 2003 nr 1248).

Fotogaleria

HISTORIA

Dziwnów brzmi tajemniczo i pociągająco wydawałoby się, że powinien zaskoczć nas jakimiś dziwnymi i cudownymi rzeczami. Tymczasem nazwa wywodzi się od rzeki Dziwny wpadającej tu do morza. Zanotowana po raz pierwszy w XIII w. nazwa Diuenow nie miała, jak widać, nic z cudownej tajemniczości. Stara słowiańska podstawa "div" oznacza dziki, czyli dziką, nieuregulowaną rzekę o gwałtownym nurcie. W formie zgermanizowanej nazwa brzmiała Dievenow.Dziwnów po raz pierwszy wymieniony został w dokumencie z 1243 roku. We wczesnym średniowieczu wiódł tędy ważny szlak handlowy łączący Zalew Szczeciński z Bałtykiem. W XIII wieku Dziwna uległa zapiaszczeniu i straciła swoje znaczenie handlowe. W latach 1820-30 napłynęli pierwsi kuracjusze i rozpoczął się rozwój miejscowości jako kąpieliska morskiego.W 1896 odkryto źrodła solankowe. Zbudowano wówczas łazienki solankowe i borowinowe. Uzdrowisko funkcjonowało w Dziwnowie jeszcze krótki czas po wojnie. Obecnie solanki nie są eksploatowane.

GALERIA STAREJ POCZTÓWKI